Wspólne śniadanie PDF Drukuj
poniedziałek, 07 maja 2018 10:12
 24 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Śniadania, który organizowany jest pod hasłem "Znajdź czas na śniadanie" (ang. Make time for breakfast).
Śniadanie powinno dostarczyć od 20 do 25 proc. potrzebnej naszemu organizmowi całodobowej energii. Powinny być w nim takie produkty, jak zboża, owoce i warzywa, produkty mleczne, tłuszcze bogate w jedno nienasycone kwasy tłuszczowe oraz wapń w ilości 200–300 mg, czyli tyle, ile zawiera jedna szklanka mleka, jeden kubeczek jogurtu, 20 g sera lub 250 g twarogu.

Niestety zwraca uwagę, że w 40 proc. klas są dzieci, które nie jedzą drugiego śniadania. Z badań IŻiŻ wynika, że jest jeszcze gorzej: z drugiego śniadania rezygnuje od 24 do 50 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych .Uczniowie, którzy nie jedzą śniadania, częściej narzekają na bóle głowy, złe samopoczucie, są rozdrażnieni, a czasami nawet agresywni.
My postanowiliśmy to zmienić. Uczniowie klasy 4b przygotowali akcję promującą. Wykonali plakaty, informujące o znaczeniu śniadania oraz ulotki zapraszające do wspólnego posiłku.
Finał przygotowań przypadł na 24 kwietnia, gdzie cała społeczność szkolna mogła spróbować śniadania , które przygotowali uczniowie.