Wszawica głowowa, czyli jak pokonać mity, wstyd i pasożyty PDF Drukuj
środa, 30 maja 2018 08:18
 Drogi szerzenia się wszawicy
- bezpośrednia- styczność głowy z głową,
- pośrednia- poprzez kontakt z nakryciami głowy, szalami, pościelą, ręcznikami, grzebieniami, szczotkami oraz ozdobami do włosów.
Wszawica (Pediculosis)
- to choroba pasożytnicza na skórze głowy człowieka
- wywołująca zmiany skórne,
- wszawica może przydarzyć się każdemu i nie jest oznaką braku higieny!
Jak pozbyć się choroby?
- przede wszystkim pokonać strach i wstyd,
- kupić w aptece środek usuwający wszy- jest bez recepty!
- zastosować preparat na włosy oraz skórę głowy- zarówno u siebie jak i u wszystkich członków rodziny,
- powtórzyć kurację po tygodniu.
Charakterystyka wszy
- wesz jest szaro- białej barwy oraz ma wielkość ziarna sezamu,
- żywi się ludzką krwią
- żyje około miesiąca na owłosionej skórze głowy, a poza żywicielem około dwóch dni,
- Jaja składa na włosach, blisko skóry. Widoczne są one gołym okiem jako białawe kuleczki w kształcie kropli wody, jednak sporo mniejsze. Jaja przytwierdzone są lepką wydzieliną, przez co w przeciwieństwie do łupieżu, nie dają się łatwo zdjąć z włosa.
Profilaktyka wszawicy
- Dobre nawyki higieniczne i wiedza na temat wszawicy pozwolą na wczesne wykrycie obecności pasożytów i ich szybką eliminację, zanim zdążą się rozprzestrzenić. Kilka prostych zasad może uchronić Ciebie i Twoje dzieci przed wszawicą:
- dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni i za uszami),
- staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
- podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
- przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
Uczulaj dzieci, by nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką)
Objawy wszawicy:
- obecność pasożytów i jaj,
- uporczywy świąd skóry głowy (dominujący objaw)
- zmiany skórne na skutek drapania po ukłuciu skóry i wprowadzeniu toksyn,
- odczyny alergiczne u osób wrażliwych, a w zaniedbanych przypadkach:
- kołtun- kłąb zlepionych włosów
- wyprysk wszawiczy- stan zapalny skóry na karku
Rozprzestrzenianiu wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie (zwłaszcza dziecięce), np. przedszkola, szkoły, internaty, domy dziecka, placówki zbiorowego wypoczynku wakacyjnego, zatłoczone środki transportu publicznego. Jest to problem społeczny.
Najbardziej narażone są dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.
Po rozpoznaniu wszawicy należy przebadać otoczenie osoby zarażonej. Zabieg zwalczający wszawicę powinny przeprowadzić jednocześnie wszystkie osoby z najbliższego otoczenia.

Źródło: https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/Ulotka.pdf