Badacze KMO – prezentacja projektów na Chorzowskim Pikniku Naukowym PDF Drukuj
środa, 06 czerwca 2018 08:35
25 maja odbyły się prezentacje dwóch projektów podczas Pikniku Naukowym w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań w Chorzowie, realizowanych w większości przez uczniów klas drugich gimnazjalnych w ramach projektu: „Badacze KMO”. Uczniowie realizowali dwa projekty: „Badanie natężenia i częstotliwości dźwięku”: Aleksandra Dymarska, Marta Borek, Jakub Oleksiak oraz „Życie z elektrosmogiem”: Liwia Biegun, Magdalena Biesaga, Amelia Janowska, Julia Przewłocka, Wiktor Patla.

Celem projektów było wykazać wpływ hałasu i elektrosmogu na organizm ludzki. Każdy projekt rozpoczynało spotkanie i warsztaty z ich autorkami, opiekunkami klubów KMO, panią Barbarą Szymańską-Markowską i panią Małgorzatą Szymurą. Na zajęciach uczniowie wykonywali urządzenie pomiarowe – radiometr, oraz poznali aplikacje za pomocą których można mierzyć natężenie i częstotliwość dźwięku.
Kolejnym krokiem były badania własne i ich interpretacja, a ostatnim przedstawienie wyników badań i wniosków w postaci prezentacji multimedialnych.
Uczniowie należący do KMO Eksplorek przedstawili swoje badania innym klubom młodego odkrywcy, porównali swoje wyniki, tym samym wzięli udział w pikniku naukowym, bawiąc się przy tym bardzo dobrze.
Opiekunem zespołów projektowych była pani Aneta Kołton-Janiga