Uczniowie ZSO nr 5 laureatami w ogólnopolskim konkursie naukowym ! PDF Drukuj
poniedziałek, 29 października 2018 10:46
Wielki sukces naszej drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w ogólnopolskim konkursie „Nauka dla Ciebie”. Organizatorem konkursu było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Drużyna składająca się z czternastu uczniów i dwóch nauczycieli stanęła przed zadaniem skonstruowania stacji badawczej i przeprowadzeniem z jej pomocą projektu, mając na to zaledwie dwa tygodnie. Zadanie zostało zrealizowane, a uczniowie z grupy stali się specjalistami od budowy i sposobu działania rollercoasterów.

23 października w CNK w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród poprowadzona przez Tomasza Rożka na której laureaci odebrali gratulacje i cenne nagrody z rąk wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotra Darnowskiego i Dyrektora Naczelnego Centrum Nauki Kopernik Roberta Firmhofera. Laureatom towarzyszyli koledzy i koleżanki ze szkoły również zaproszeni na uroczystą galę.
W skład zwycięskiej drużyny weszli zarówno starsi jak i młodsi uczniowie szkoły: Magdalena Biesaga, Amelia Janowska, Liwia Biegun, Wiktor Patla, Leonard Dworak, Tomisław Tylutki, Jakub Oleksiak, Bartosz Kuca, Anna Domagalska, Wiktoria Matusik, Stanisław Tyrcha, Wiktor Tyrcha, Nikola Chankowska i Oskar Góźdź, oraz panie Aneta Kołton-Janiga i Katarzyna Łukaszewicz-Cholewa.
To nie pierwszy taki sukces uczniów, grupa należy do Klubu Młodego Odkrywcy działającego już przeszło dwa lata w ZSO nr 5 w Sosnowcu. Uczniowie wspólnie z opiekunkami od dawna przeprowadzają projekty, konstruują i eksperymentują. Dwukrotnie wzięli udział w pikniku naukowym zorganizowanym przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, otrzymali również grant w programie „Konstruktorzy Marzeń”.
W czerwcu tego roku zgłosili chęć udziału w konkursie „Nauka dla Ciebie”, co zakwalifikowało ich do pierwszego etapu konkursu jako jedna z około 80 drużyn z całej Polski. Kolejny etap zarezerwowany był dla opiekunów grup. Były to lipcowe webinaria dotyczące prototypowania i konstruowania. Po nich należało stworzyć konspekt edukacyjnego projektu badawczego. Do tego etapu zgłosiły się 54 drużyny.
Praca opiekunek grupy została wysoko oceniona i dała drużynie awans do drugiego etapu konkursu, oraz możliwość wzięcia udziału w Letniej Szkole Prototypowania.
W szkoleniach wzięły udział pani Aneta Kołton-Janiga i pani Anna Godzik, dzielnie reprezentując szkołę podczas konferencji i intensywnego kursu prototypowania.
Na realizacje projektu organizatorzy nie przewidzieli zbyt dużo czasu, dlatego intensywność prac naszej drużyny była bardzo duża. W krótkim czasie powstał stelaż i tory będące imitacją kolejek górskich, oraz spot prezentujący wyniki pracy drużyny.
Jury konkursu w którego skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego docenili pracę drużyny przyznając jej tytuł LAUREATA, oraz nagrody, m.in. dwudniową wycieczkę do Warszawy dla 50 osób, oraz nagrodę pieniężną dla szkoły 6 tys. zł, którą planują wykorzystać na rozwój nauk przyrodniczych i stworzenie szkolnego centrum naukowego.
Laureaci wspólnie z koleżankami i kolegami ze szkoły oraz opiekunami pojechali na wycieczkę do Warszawy, brali udział w gali finałowej konkursu, zwiedzali Centrum Nauki Kopernik, prezentowali swoją stację badawczą i opowiadali zwiedzającym o swoim projekcie „Zakręcona energia”, oraz mimo niesprzyjających warunków pogodowych udali się na krótką wycieczkę po stolicy.
Uczniowie i opiekunowie należący do Klubu Młodego Odkrywcy „Eksplorek” na pewno na tym nie poprzestaną, już planują prezentację swojej stacji badawczej na Śląskim Festiwalu Nauki, oraz udział w wielu naukowych przedsięwzięciach.