Jasełka Bożego Narodzenia w naszej szkole PDF Drukuj
czwartek, 20 grudnia 2018 00:00
  Ostatni dzień nauki przed Świętami Bożego Narodzenia upłynął w bardzo ciepłej i rodzinnej atmosferze, wśród spotkań opłatkowych, składania sobie życzeń i śpiewu kolęd. Zajęcia były ubogacone Jasełkami, które były przygotowane w dwóch grupach: dla klas V-VIII i III gimnazjum przygotowane z klasą V c przez P. Dorotę Rola i P. Olę Serafin.

Klasy młodsze obejrzały Jasełka w wykonaniu klasy III a, kilku uczniów z klasy III b i dziewczynek z klasy II a, przygotowane przez P. Monikę Brzoskę-Gansiniec, P. Barbarę-Jodłowską i s.Sawianę.

Scenariusz zatytułowany „Nasze Małe Dzieciąteczko, czyli polska tradycja Bożego Narodzenia”, przedstawiony przez najmłodszych w uproszczony sposób pokazał polską tradycję Bożego Narodzenia, poprzedzonego dniem wigilijnym. Akt I– To polska, tradycyjna celebracja stołu - kolacja wigilijna, poprzedzona łamaniem się opłatkiem a zakończona kolędowaniem i ukazaniem dramatu Świętej Rodziny poszukującej miejsca na tle pięknie wyśpiewanej -przez Amelkę Sroka - pastorałki „Miłość”. W tym akcie ukazana została też rola babci i dziadka Jezusa i naszych kochanych babć i dziadków.
AKT II – To rodzinne pielgrzymowanie do szopki czyli pasterka i pierwszy dzień świąt. Bohaterowie Aktu I, czyli rodzina przybywają do stajenki w strojach ludowych z regionu, w którym rozgrywa się przedstawienie a za nimi przychodzą ich sąsiedzi przebrani za górali, później kolejni sąsiedzi przebrani za Trzech Króli i wielbłąda. Rodzinnie, wspólnotowo i regionalnie. Wszystko kończy się radosnym kolędowaniem.
Dekorację do Jasełek wykonały P. Dorota Rola, Ks. Marcin Słodczyk z młodzieżą oraz s.Sawiana. Natomiast stroje dla aniołków uszyła P. Iwona Letniowska, której serdecznie dziękujemy, jak również rodzicom, którzy natrudzili się w przygotowaniu pozostałych strojów.