KMO Eksplorek na Śląskim Festiwalu Nauki 13-14 stycznia 2019 roku PDF Drukuj
poniedziałek, 21 stycznia 2019 09:25
  Przyszedł czas aby Klub Młodego Odkrywcy Eksplorek zaprezentował się szerszej publiczności. Na Trzecim Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach zaproponowaliśmy zwiedzającym, aż dwa stoiska:

  1. „Zakręcona energia” na którym można było przekonać się jak zmienia się energia na specjalnie przygotowanym rollercoasterze i przetestować kilka zbudowanych przez klubowiczów torów, dobierając do nich odpowiednie kulki (wagoniki).

  2. Na drugim stoisku „Lecimy na stację kosmiczną” zabraliśmy zwiedzających w podróż na stację kosmiczną. Mogli zobaczyć jak ISS (International Space Station) wygląda od zewnątrz, oraz wewnątrz za pomocą modelu i specjalnej aplikacji otwieranej dzięki QR kodom. Tłem stoiska była wystawa zdjęć Ziemi, wykonana podczas udziału w 56 misji EarthKam właśnie ze stacji kosmicznej. Chętni wykonywali papierowe rakiety, które następnie wynosili w przestrzeń przy pomocy wyrzutni rakietowych. Na naszym stoisku można było poeksperymentować z grawitacją, oraz stworzyć własne kratery na powierzchni księżyca.

Prowadzącymi stoiska byli uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Sosnowcu z klas 7c, 8b, szkoły podstawowej oraz 3 b i c gimnazjum, oraz dwóch opiekunów KMO Eksplorek: pani Aneta Kołton-Janiga i Katarzyna Łukaszewicz-Cholewa. Do zespołu dołączył również Michał z klasy 6c, którego pasją jest budowanie z klocków pojazdów i maszyn. Na Festiwalu miał możliwość zaprezentować swoje konstrukcje, również te zdalnie sterowane.

Stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Praca była bardzo intensywna, ale przyniosła nam wiele satysfakcji, na pewno wrócimy tu za rok.