Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj
poniedziałek, 25 lutego 2019 09:40
 „Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego,

kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy"

Ezop (VI w. p.n.e) bajkopisarz grecki

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

Jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o kultywowanie języka polskiego, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych. Dlatego nasza szkoła włączyła się bardzo aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Poszczególne klasy przygotowały ciekawe plakaty mające za zadanie przypomnieć wszystkim uczniom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Uczniowie klas 4-7 przystąpili do potyczek językowych. Zadania konkursowe były bardzo urozmaicone. Uczniowie mieli prawidłowo połączyć związki frazeologiczne, odszukać i nazwać podmioty w zdaniu a także określić, które związki wyrazowe są podrzędne, a które współrzędne. Rywalizacja przebiegała w duchu fair –play a losy zwycięstwa ważyły się do samego końca.

Wyniki:

Klasy czwarte- 1 miejsce 4a, 2 miejsce 4c, 3 miejsce 4d

Klasy piąte- 1 miejsce 5c, 2 miejsce 5e, 3 miejsce 5b

Klasy szóste- 1 miejsce 6b, 2 miejsce 6a, 3 miejsce 6c

Klasy siódme- 1 miejsce 7d, 2 miejsce 7a, 3 miejsce 7c