Światowy Dzień Liczby PDF Drukuj
środa, 20 marca 2019 12:10
14 marca 2019 roku część uczniów klasy 7B wraz z wychowawcą Barbarą Kowalik wzięła udział w obchodach Święta Liczby na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Na początku uczestniczyliśmy w pokazie matematyczno-fizyczno-chemicznym przygotowanym przez I LO im. M. Kopernika w Katowicach. Uczniowie poznali twierdzenie o pizzy, według którego pizzę można zawsze podzielić sprawiedliwie i zjeść bez straty żadnego dodatku, jeśli tylko zastosujemy niezwykłe twierdzenie Gaussa; zobaczyli pokazy z suchym lodem oraz doświadczenie „Promieniowanie jest wśród nas”; poznali superlepką ciecz oraz byli świadkami syntezy kwasu acetylosalicylowego.

Po dawce teorii przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Uczniowie poznali grę w karty polegającą na dobrym planowaniu, układali puzzle w kształcie koła, składali kostki sześcienne, rozwiązywali zagadki logiczne. Za każde dobrze wykonane zadanie uczestnicy otrzymywali π-niądze, które mogli wymienić na słodycze lub napoje w Kawiarni Szkockiej.

Czas biegł szybko i przyjemnie. Uczniowie planują powtórkę za rok.