XXIII Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik PDF Drukuj
środa, 15 maja 2019 10:15
Już po raz trzeci uczniowie z ZSO nr 5 w Sosnowcu należący do Klubu Młodego Odkrywcy Eksplorek reprezentowali swoją szkołę i miasto Sosnowiec na XXIII Pikniku Naukowym, który odbył się 11 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Hasło tegorocznego pikniku to „MY i maszyny”

Uczniowie z KMO: Magda Biesaga, Amelia Janowska, Aleksandra Dymarska z klasy III C i Wiktor Patla z klasy III B gimnazjum przygotowali na piknik trzy pokazy dotyczące m.in. lotu satelity OSIRIS-REx na asteroidę Bennu, znaczenia tarcia w pracy różnych urządzeń, oraz wpływ powietrza na działanie maszyn i pojazdów.

Odwiedzający nasze stoisko mogli dowiedzieć się w jaki sposób sonda będzie badać powierzchnię asteroidy, zapoznać się z zasadą działania ramienia hydraulicznego i prostego narzędzia do pobierania próbek własnej roboty. Sprawdzić w jaki sposób rodzaj powierzchni wpływa na ruch, przetestować działanie poduszkowców zbudowanych z płyt CD, oraz sprawdzić z jak dużą siłą tarcia działa ryż umieszczony w butelce na wbity do niego ołówek. W ostatnim pokazie uczestnicy pikniku mieli szansę sprawdzić obecność powietrza, przekonać się jak różnice w prędkości powietrza wpływają na ruch ciał, oraz przetestować tunel aerodynamiczny przygotowany specjalnie na piknik.

Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Stoisko odwiedzali dzieci i dorośli, klubowicze mieli możliwość pochwalić się swoją wiedzą, oraz uczyć się od znanych naukowców, którzy chwalili ich pomysły. Odwiedziło nas również radio i telewizja.

W Warszawie uczniowi spędzili trzy dni, w tym czasie spacerowali po starówce, brali udział w warsztatach biologicznych i chemicznych dotyczących zjawiska fluorescencji, zwiedzali Centrum Nauki Kopernik oraz brali udział w multimedialnym pokazie świateł w Parku Fontann.

Cała wycieczka była wygraną w konkursie na najlepszy piknikowy scenariusz zorganizowanym przez Centrum Nauki Kopernik dla Klubów Młodych Odkrywców.

Opiekunem KMO Eksplorek jest Aneta Kołton-Janiga