Konkurs matematyczny „Tangramy” PDF Drukuj
poniedziałek, 03 czerwca 2019 08:17
W dniu 28 maja 2019 r. odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny dla klas piątych „Tangramy”. Co to są tangramy i co wspólnego mają z matematyką? Tangram – chińskie puzzle – popularna układanka, z której można ułożyć różne figurki. Tangram to kwadrat podzielony na siedem kawałków ( puzzli) - siedem „ tanów”: pięć trójkątów równoramiennych prostokątnych, jeden równoległobok i jeden kwadrat. Zawodnicy musieli z figur geometrycznych ułożyć rożne figurki. Do konkursu zgłosiło się 21 uczniów. Każdy z nich dostał po trzy kwadraty , oraz wzory 20 figur ułożonych z „tanów”. Zadaniem, każdego uczestnika było podzielenie kwadratów na „tany” , ułożenie trzech figur zgodnie z wybranym przez siebie wzorem i przyklejenie ich na przygotowanych kartkach papieru. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem dla dzieci. Tylko jedna uczennica ułożył wszystkie trzy figury poprawnie, kilkoro dwie figury, a część tylko jedną. Jury wyłaniając zwycięzców brało pod uwagę ułożenie figur zgodnie ze wzorem oraz dokładność i estetykę pracy. Dlatego postanowiło przyznać :

I miejsce : Zosia Łucka V c

II miejsce: Natalia Omirska V f

III miejsce : Adrian Zych V c

Gratulujemy zwycięzcom