XXIII Dni Ziemi w Sosnowcu PDF Drukuj
wtorek, 04 czerwca 2019 11:17

1 Logo do pobrania
Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody Dni Ziemi obchodzonych w tym roku pod hasłem: „Chrońmy przyrodę ożywioną”. W tym roku były to XXVII uroczystości.
Z tej okazji na terenie szkoły w marcu, kwietniu i maju odbyły się liczne warsztaty, konkursy, pokazy, projekty, pogadanki, które miały uświadomić uczniom że z tego co daje nam przyroda trzeba korzystać mądrze – tak aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody to główne cele tegorocznych obchodów Dni Ziemi.
Jeszcze w marcu uczniowie należący do szkolnego Klubu Młodego Odkrywcy „Eksplorek” zorganizowali Światowy Dzień Wody pod nazwą „Życie w kropli wody”, uświadamiając uczniom jak wielkie znaczenie ma woda. Podczas wydarzenia prezentowane były zwierzęta wodne, uczniowie mieli możliwość obserwować pod mikroskopem drobne organizmy wodne, oraz eksperymentować wykonując doświadczenia fizyczne związane z wodą. Chętni grali w tematyczne gry planszowe.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych:
-„Recykling – co to jest?” – warsztaty dla uczniów klas VII – VIII
-„Zagrożenia klimatyczne XXI w.” – warsztat dla uczniów z klas III Gim
-„Powietrze bez śmieci” – warsztaty dla kl. 4 SP
Na warsztatach uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się co to jest smog i skąd się bierze. Dowiedzieli się jak prawidłowo segregować śmieci i dlaczego nie należy ich spalać. Podczas zajęć uczniowie otrzymali ulotki z Urzędu Miasta informujące o nowych zaleceniach dotyczących segregacji.
W ramach Dni Ziemi odbyły się również pogadanki, prelekcje i prezentacje projektów:
-„Odnawialne źródła energii” – projekt uczniowski
-„Światowy Dzień Ziemi” – pogadanka
W ramach Dni Ziemi odbyły się konkursy:
Konkurs na album „Mój wkład w ochronę środowiska”
I miejsce Andrzej Kijowski kl. III A Gim
II miejsce Kuba Madejski kl. VIII A SP
III miejsce Oktawian Karniak l VII A SP
Konkurs na wiersz o tematyce ekologicznej:
I miejsce Jonatan Bilski
II miejsce Oliwier Gołuchowski
III miejsce Wiktoria Ciepielik
Wszyscy uczniowie z klasy III A Gim
Szkolny konkurs wiedzy ekologicznej:
I miejsce Wiola Stanek z klasy VII A SP

II miejsce Aleksandra Kucharska z kl. III B Gim

III miejsce Magdalena Biesaga z klasy III C Gim

Międzyszkolny konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej:

I miejsce Hanna Janusz kl.III A Gim

II miejsce Jakub Brzuchania kl. V C SP

III miejsce Martyna Chrobak kl. V C SP

Konkurs plastyczny:

Dlaczego warto chronić naszą planetę przed szkodliwą działalnością człowieka?”

I miejsce Julia Szczur kl. 4c

II miejsce Sebastian Szczepkowski i Sandra Stodolak kl. 4c

III miejsce Kamil Gawroński kl. 4a

Konkurs fotograficzny:

Chrońmy przyrodę ożywioną”

Najlepiej ocenione zdjęcia Hanna Janusz kl. III A Gim

Organizatorami Dni Ziemi byli:

Krystyna Kunicka, Beata August, DanutaDorosz, Agnieszka Marzec, Helena Suma, Anna Zimna, Katarzyna Łukaszewicz-Cholewa, Krzysztof Zaród, Aneta Kołton-Janiga