Andrzejki PDF Drukuj
czwartek, 28 listopada 2019 14:52

8A4B44F0-159E-4A87-8696-4C8685396B6E  kopia CopyAndrzejki
, czyli wigilia św. Andrzeja, przypadają co roku 29 listopada. Dla katolików była to przez lata ostatnia okazja do hucznej zabawy przed rozpoczęciem adwentu, czyli oczekiwania na narodziny Jezusa. Dziś Kościół nie zabrania zabaw w okresie adwentu, ale zachęca, by się ich wyrzec.
W polskiej tradycji podczas Andrzejek dziewczęta robiły wróżby, których głównym tematem było przyszłe małżeństwo. Młodzieńcy mieli podobny wieczór wróżb kilka dni wcześniej, w katarzynki, czyli wigilię św. Katarzyny przypadającą 24 listopada. Stopniowo jednak zwyczaj katarzynek zanikł, a chłopców zaczęto zapraszać na Andrzejki.

Jak co roku, w naszej szkole wszyscy uczniowie bawili się na szkolnej dyskotece. Klasy przygotowały stoiska z wróżbami, przewodniczący opowiedział o tradycji Andrzejek, a potem wszyscy świetnie się bawili tańcząc i pląsając na sali gimnastycznej. Mamy nadzieję, że spełnią się tylko dobre wróżby :)