Jak zorganizować warunki do nauki w domu ? PDF Drukuj
sobota, 21 marca 2020 15:44
W obecnej sytuacji, gdzie króluje chaos i przesyt informacji warto przede wszystkim zadbać o poczucie bezpieczeństwa. To co ma ogromne znaczenie w budowaniu bezpieczeństwa i minimalizowaniu stresu to schematy, rutyna dnia i wzmacnianie poczucia kontroli.
Te zasady mają również zastosowanie w organizacji nauki w domu:
1. Ustalić ogólny plan dnia, w którym zawieramy czas na naukę, zabawę i regenerację.
Pamiętajmy, że nasz mózg jest przyzwyczajony do wysiłku w porannych godzinach dlatego warto ustalić czas na naukę rano, od razu po wstaniu i po śniadaniu. Warto ustalić godzinę wstawania.
Dobrze jeśli od razu wykonamy jakąś czynność, która daje widoczny efekt i jest zależna od niego: np. pościelenie łóżka, przygotowanie śniadania itp.
Przed nauką najlepiej nie rozpraszać się grą na komputerze, oglądaniem seriali, itp - najlepiej zacząć od razu od nauki.
2. Wyznaczamy miejsce do nauki.
Powinniśmy mieć swoje stałe miejsce, w którym się uczymy.
Przed rozpoczęciem nauki powinniśmy zadbać o porządek na biurku i w miejscu wokół siebie. Utrzymywanie porządku nie tylko pomoże w skupieniu, ale sprzątanie samo w sobie redukuje stres, daje poczucie sprawczości i działania (tak jest ! nikt nie lubi sprzątać, ale jak już się posprząta to czuć dumę i samozadowolenie ;) )
3. Ustalamy przerwy i sposoby ich wykorzystania.
Pomiędzy zadaniami warto zrobić przerwę na ruch, posiłek albo zabawę
W zależności od wieku w ciągu dnia możemy poświęcić czas na intensywną naukę od 2 do 4 godzin dziennie.
W domu typowy szkolny rozkład po prostu nie zda egzaminu ;)
Przerwy można wykorzystać na posiłki, ruch czy czynności domowe, które nie wymagają dużo czasu, np. wyrzucenie śmieci, wyjście z psem, odniesienie kubka itd.
4. Lista zadań.
Lista zadań na dany dzień może trochę spełniać rolę planu lekcji. Uporządkuje ona nasze działania w wyznaczonym na naukę czasie. Będziemy wiedzieć co mamy zrobić w danym dniu, jeśli czegoś nie zrobimy będziemy wiedzieć co nam zostało na następny dzień."