Konkurs historyczny dla klas V PDF Drukuj
wtorek, 16 czerwca 2020 21:10

konk hist
Zmuszeni do odbywania zajęć lekcyjnych w domach z powodu panującego wirusa został zorganizowany konkurs historyczny dla klas V. Udział był dobrowolny a nagroda główna bezcenna, było to „Złote jabłko” oznaka władzy królewskiej, oraz ocena celująca z najwyższą wagą, dopisana do II semestru roku szkolnego 2019/2020. W każdym tygodniu nauczania zdalnego były wysyłane etapy, które chętni uczniowie musieli wykonać.Pierwszy etap-nic trudnego, obejrzeć filmik i wypisać z niego wszystkie uchwycone wydarzenia z dziejów Polski- film animowany opisujący historie Polski polecam- https://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8, a jednak znalazły się daty, nad którymi trzeba było się zastanowić. Druga część zadania polegała
na wypisaniu wszystkich wydarzeń z filmiku, które poznaliśmy w IV klasie.Drugi etap- wpadł w mój gust, mieliśmy zrobić komiks na temat siostry Bolesława Chrobrego. Z początku nasuwa się pytanie, dlaczego i kim była siostra króla Polski. Sprawa się wyjaśniła po pierwszych poszukiwaniach informacji na jej temat. Zdradzę Wam, że była to Polska królowa Wikingów-Świętosława. Mogliby nakręcić film, mieliby o czym.Etap trzeci-wykonanie krzyżówki z hasłem „Rozbicie Dzielnicowe” do niej miały być ułożone definicje związane właśnie z tym wydarzeniem. Samo wykonanie krzyżówki trudne nie było, lecz odnalezienie pasujących haseł związanych z tym tematem stworzyło nie lada wyzwanie, temat trudny i obszerny.Kolejny etap-czwarty teoretycznie był łatwy, wykonanie rebusu z pojęciem historycznym, zawierającym minimum dwa słowa, jak sobie nie podniesiemy poprzeczki. Wybrałam hasło z trzema słowami, ale stworzenie go zajęło mi dość dużo czasu- udało się.Ostatni już etap-piąty był, przytoczę tu słowa pani Agnieszki (organizatorki konkursu) cyt. „najkrótsze zadanie EVER:), ale wcale nie będzie łatwo!” i rzeczywiście. Tematem ostatniej konkurencji było odnalezienie najdziwniejszego, najśmieszniejszego itp. przydomka noszonego przez władcę Polski. Bardzo ciekawy i czasochłonny temat, było śmiesznie, choć nie ukrywam, że przydomki z mocarstw zagranicznych przebijają pomysłowością od naszych Polskich władców. W pamięci utkwił mi jeden z lepszych przydomków przetłumaczony na j. polski: Ragnar Włochate gacie.I tym oto śmiesznym akcentem zakończył się konkurs historyczny. Wnioski są takie, że czasami warto wziąć udział w jakichkolwiek konkursach, zawodach itp. dzięki nim możemy nie tylko wygrać nagrody rzeczowe, lecz też świetnie się bawić oraz wzbogacić swoją wiedzę, a w tym przypadku jest to zdobycie dużo informacji na temat Naszej Ojczyzny.Nie wiem ile osób, wzięło udział w tym konkursie, ale wszystkim gratuluję. Wszyscy czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie i ogłoszenie zwycięzcy. Kto otrzyma „Złote Jabłko”?Jessica Miś kl.Va