"Jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką?" PDF Drukuj
środa, 17 czerwca 2020 20:04
Dlaczego dzieciom tak bardzo zależy na sukcesach? Powodów może być kilka:
- dają poczucie przyjemności i satysfakcji,
- zaspokajają potrzebę sprawczości, wpływu,
- podnoszą samoocenę (“umiem to”, “potrafię!”).
Dzieci dzięki sukcesom:
-zyskują podziw i akceptację warunkową rówieśników zamiast kpiny i odrzucenia,
- dostają uwagę opiekunów – wartościującą, ale jednak uwagę,
- naśladują dorosłych.
Jak zaszczepić dzieciom pokorę w przyjmowaniu potknięć?
Jak im towarzyszyć, gdy przeżywają trudne emocje?

Bądźmy empatyczni
Można powiedzieć:“Jesteś rozczarowana, bo chciałaś widzieć efekty swojego pieczenia?”, “Jesteś niezadowolony, bo zabrakło ci czasu na skończenie budowli?”, “Nie podoba ci się twoja praca z plasteliny, tylko Uli, bo zabrakło ci takich kolorów?”, “Chciałeś dobiec razem z innym dziećmi?”.

Odkrywajmy przed dzieckiem nauki płynące z niepowodzenia

Kiedy emocje już opadną i dziecko będzie gotowe, warto zastanowić się wspólnie, co można zrobić inaczej następnym razem. Pozwólmy dziecku na samodzielne poszukiwanie strategii, nie podsuwajmy gotowych rozwiązań.

Stwarzajmy bezpieczne sytuacje
Owszem, możemy wtedy usłyszeć:„To nie fair, ja zawsze przegrywam”, ale możemy też przywołać przykład sprzed kilkunastu minut, że w poprzedniej grze, zabawie to tata był drugi.

Pogratulujmy zwycięstwa
Dzieci czasami swoją frustrację z powodu przegranej rozładowują na koledze; pokażmy, że można inaczej. Możemy powiedzieć, że następnym razem będziemy mieć nową szansę i że pomimo przegranej dobrze się bawiliśmy i przyjemnie było spędzić razem czas.

Kształtujmy pozytywne przekonania, Rozmawiajmy I Bądźmy przykładem

Zmieńmy perspektywę

Jak my i nasze dziecko postrzegamy porażkę? Czy bycie drugim, trzecim to przegrana? A może właśnie dziś odniosłem osobiste zwycięstwo, bo udało mi się coś tak, że jestem z tego zadowolony. Przegrana nie zawsze oznacza to samo, a sukces niejedno ma imię.