MegaMisja PDF Drukuj
środa, 19 października 2016 18:50

megamisja

MegaMisja to pierwszy w Polsce program edukacji cyfrowej adresowany do nauczycieli i uczniów w szkolnych świetlicach.

MegaMisja jest odpowiedzią na realną potrzebę edukacji cyfrowej najmłodszych uczniów. Coraz młodsze dzieci korzystają ze smartfonów i tabletów. Choć urządzeniami posługują się bardzo sprawnie, nie zawsze potrafią korzystać z nich w sposób pożyteczny. Dlatego tak ważne jest, by jak najwcześniej zaszczepić w nich dobre nawyki, pokazać jak wykorzystywać internet mądrze, twórczo i bezpiecznie.

W świetlicach zakwalifikowanych do programu MegaMisja cykl zajęć potrwa 10 miesięcy. Wychowawcy świetlicowi poza zestawem materiałów do realizacji programu, mają do dyspozycji portal MegaMisji, zawierający gotowe scenariusze zajęć na temat bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów.

Dzieci zdobędą kompetencje ważne w cyfrowym świecie, nauczą się jak chronić swoją prywatność w sieci, jakie treści publikować, jak unikać niebezpieczeństw, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć w sieci wiarygodne informacje. Nauczą się także tworzyć i edytować proste grafiki, dźwięki i filmy. To wszystko poprzez zabawę - forma programu opiera się na grze edukacyjnej z animowanymi bohaterami, którzy mają mnóstwo pytań oraz kłopotów, a dzieci pomagają im je rozwiązywać. Pracując w grupach i podejmując kolejne zadania, zdobywają punkty, które zamieniają na „realne” nagrody dla swojej świetlicy - sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, gry, zabawki edukacyjne. Co ważne, MegaMisja nie polega jedynie na zajęciach przy komputerze - uczniowie rysują, wycinają i dyskutują.

Honorowym Patronem MegaMisji jest Ministerstwo Cyfryzacji. Partnerami merytorycznymi programu są: Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Highlight/inaczej oraz Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Ambasadorami programu są: Magdalena Kumorek- aktorka, a także Grzegorz Kasdepke, autor książek dla dzieci.

Poprawiony: środa, 30 sierpnia 2017 23:32