Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj
wtorek, 20 lutego 2018 00:00

 W tym dniu uczniowie i uczennice klas IV-VII rywalizowali w klasowych turniejach wiedzy o języku i kulturze polskiej. Można było się przekonać, jak bogaty jest nasz język. Oprócz frazeologii, homonimów, archaizmów, zapożyczeń, trudności fonetycznych, zawiłości ortograficznych, język polski ma również zasady pełne pułapek fleksyjnych, a przede wszystkim tworzy niepowtarzalny zasób tekstów literackich.
To święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Poprawiony: piątek, 31 sierpnia 2018 00:15