Dni Ziemi 2018 „Blisko Ziemi i drugiego człowieka” PDF Drukuj
wtorek, 15 maja 2018 08:50
 Dni Ziemi to jedno z najważniejszych przedsięwzięć promujących ekologię i zwracających uwagę na problemy ochrony środowiska. W kwietniu i maju nasza szkoła pod honorowym patronatem Uniwersytetu Śląskiego włączyła się w XXVI
obchody święta planety pod hasłem "Blisko Ziemi i drugiego człowieka”. Uczniowie uczestniczyli w wielu warsztatach, konkursach wiedzy ekologicznej, konkursach plastycznych, wykonywali zdjęcia o tematyce przyrodniczej. We wszystkich klasach wychowankowie zaangażowali się w pisanie Listów dla Ziemi.
Z myślą o zwierzętach żyjących w lesie dla klas czwartych zostały przygotowane warsztaty "Zwierzęta lasu". Podczas zajęć wykorzystano prezentację multimedialną opracowaną przez Lasy Państwowe. Uczniowie poprzez zabawę poznawali zwierzęta, uczyli się rozpoznawać ich tropy, odgłosy jakie wydają, łączyli je w pary i układali puzzle. Dowiedzieli się jakie korzyści daje las człowiekowi i jak powinniśmy się w nim zachowywać.
Dewizą ostatniego tygodnia kwietnia był „Kolorowy tydzień ekologii”. Barwy: zielona, żółta, biała, czerwona i niebieska symbolizowały kolejno: naturę, Słońce, powietrze, życie i wodę.
W maju część wychowanków wzięła udział w zabawie w stylu Escape room. Rozwiązywania zadań i wydostania się z „pokoju zagadek” podjęły się cztery drużyny: jedna z klasy szóstej, dwie z klasy siódmej i jedna z klasy drugiej gimnazjum. Zadaniem grup było wydostać się z pokoju w czasie 45 minut, w którym zamknął ich „szalony” podróżnik. Przed nimi stało wiele geograficznych, logicznych, matematycznych zadań.
W organizację tegorocznych Dni Ziemi w klasach IV – VI szkoły podstawowej i II – III gimnazjum włączyli się następujący nauczyciele: Krystyna Kunicka, Urszula Herjan, Danuta Dorosz, Katarzyna Łukaszewicz - Cholewa , Helena Suma, Aneta Kołton –Janiga, Beata August.
Nagrodzeni uczniowie:
W konkursie wiedzy ekologicznej w gimnazjum:
I – miejsce Aleksandra Kucharska, II – miejsce Patrycja Niemiec , III – miejsce Karolina Krawczyk .
W konkursie wiedzy ekologicznej w szkole podstawowej:
I – miejsce Zuzanna Brzozowska, II – miejsce Wiktoria Musialik.
Najładniejsze plakaty wykonały uczennice:
I – miejsce Natalia Sikora, II – miejsce Kaźmierczak Marta, III – miejsce Hanna Janusz.
Finalistami konkursu „Wędrujemy po Polsce zostali :
I – miejsce Maja Derwisz, II – miejsce Emilia Gawle, III – miejsce Eryk Pezda
Najciekawszy „ Listy dla Ziemi” napisała Natalia Sikora.
Najładniejsze zdjęcie wykonała Paulina Kwapień.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Poprawiony: piątek, 31 sierpnia 2018 00:18