Sprawozdanie z realizacji mobilności nauczycieli ZSO 5 w Sosnowcu PDF Drukuj
wtorek, 05 czerwca 2018 09:39
Fundusz euroUnia ero
Już kolejna grupa nauczycieli powróciła ze szkolenia językowego na Malcie. Poniżej przedstawiamy sprawozdanie w tego przedsięwzięcia.Nauczyciele szkolą się na Malcie w


Sprawozdanie z realizacji mobilności nauczycieli ZSO 5 w Sosnowcu
Uczestniczki: Danuta Dorosz, Jolanta Będkowska, Bożena Machel, Monika Brzoska – Gansiniec, Dorota Dobras.
Rodzaj szkolenia: Intensywny kurs języka angielskiego dla nauczycieli „Fluency and Language Development for Educational Staff”
Termin: 21.05.2018 – 25.05.2018
Kraj mobilności: Malta
W maju 2018r. (21.05-25.05) na szkolenia w ramach projektu „POWER SE” wyjechała trzecia grupa uczestników z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu.
Podczas pięciu dni pobytu na Malcie uczestniczyłyśmy w 21 godzinach intensywnej nauki języka angielskiego. Kurs spełnił potrzebę podniesienia kompetencji językowych, przełamania bariery językowej
i opanowania języka obcego na poziomie ułatwiającym porozumiewanie się zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej. Opanowanie języka pozwoli na realizację dalszych planów rozwoju szkoły (wprowadzenie elementów metody CLIL, tworzenie projektów eTwinning i współpraca międzynarodowa). Wzmocni się autorytet nauczycieli wśród uczniów i ich rodziców, wzmocni się wizurek szkoły
w środowisku lokalnym.
W programie kursu założono rozwijanie kompetencji językowych w zakresie budowy zdania, słownictwa
i wymowy, słuchania ze zrozumieniem, wymiany wiedzy w ujęciu multikulturowym. Zajęcia językowe odbywały się w małych grupach, a szkolenie polegało na indywidualnej pracy i dyskusjach
z wykładowcami.
Jednak największym wyzwaniem było dla nas funkcjonowanie przez całą dobę w środowisku
i społeczności anglojęzycznej. Miałyśmy okazję poznać ludzi z całego świata i dzielić się z nimi naszymi spostrzeżeniami na temat różnic kulturowych oraz wymieniać informacje na temat systemów edukacji
w naszych krajach. Przełamanie bariery językowej oraz zwiększenie wiary we własne umiejętności to główne zalety odbytego szkolenia.
Uczestnictwo w mobilności to nie tylko nauka, ale też możliwość zwiedzania ciekawych miejsc, a do takich z pewnością zalicza się La Valetta, Mdina, Gozo, Comino. La Valetta – piękna, zadbana i zjawiskowa stolica wyspy, której nazwa wzięła się od jej założyciela wielkiego mistrza joannitów – Jean’a Parisot’a de La Valette powstała w XVI wieku, odbierając funkcję najważniejszego miasta na Malcie, Mdinie. Valetta ze swoją pocztówkową urodą przyciąga turystów jak magnes, zwłaszcza, że z okolicznymi miasteczkami typowo wypoczynkowymi (tutaj skupiła się niemal cała infrastruktura turystyczna z hotelami na czele) – Sliema i St Julian’s tworzy jedną wielką aglomerację. Kusząca jest zwłaszcza możliwość zarezerwowania pokoju z widokiem na położoną po drugiej stronie zatoki La Valettę.Jak na stolicę przystało, miasto jest głośne, zatłoczone, pełne turystów ale też niezwykle interesujące, kuszące zabytkami, pamiątkami po zakonnikach i po brytyjskim panowaniu (typowe czerwone budki telefoniczne, które kojarzymy zwykle
z Londynem, są nieodłącznym elementem krajobrazu Valetty i Malty w ogóle). La Valetta prezentuje się najpiękniej jednak od strony morza – majestatyczne, piaskowe mury obronne i kopuła Katedry św. Jana na tle błękitnego nieba.
Mdina to pierwsza stolica Malty inaczej nazywana miastem ciszy. Obowiązuje tu zakaz ruchu kołowego. Można często usłyszeć pospieszny tupot koni wożących turystów wąskimi uliczkami. Wąskie
i kręte uliczki co rusz zaskakują baśniowym wyglądem. Spacer po Mdinie jest atrakcją samą w sobie. Okna zabudowane są pięknymi drewnianymi, grubymi okiennicami – charakterystycznymi dla zabudowy tego kraju. Niwzwykłą atrakcją jest też taras z którego rozpościera się piękny widok na dużą część wyspy.
W przeszłości z tego miejsca obserwowano ,czy wróg nie zbliża się do miasta. Uwagę przyciągają kolorowe, masywne drzwi oraz mosiężne kołatki. Odnajdziemy tu nieskończoną ilość wzorów.
Wyjazd umożliwił nam nie tylko kontakt z językiem, ale przede wszystkim stanowił okazję do wymiany doświadczeń zawodowych, pozwolił nawiązać nowe znajomości i poznać kulturę Malty, co inspiruje nas do dalszej pracy. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy jeszcze miały szansę uczestniczyć w podobnych szkoleniach.
Poprawiony: piątek, 31 sierpnia 2018 00:29
 
Reklama
Reklama