Prekursorami samorządności uczniowskiej w Polsce byli: Janusz Korczak, Władysław Przanowski, Aleksander Kamiński. Powołanie samorządu uczniowskiego w polskiej szkole gwarantuje Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 grudnia 1991 roku. Zgodnie z przywołaną ustawą samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie danej szkoły. Uczniowie w demokratycznych wyborach wybierają swoich przedstawicieli zasiadających w organach samorządu uczniowskiego.
W roku szkolnym 2010/2011 w Szkole Podstawowej nr 38 po raz kolejny opiekunami Samorządu Uczniowskiego są pani mgr Jolanta Będkowska i pani mgr Danuta Dorosz. Po raz pierwszy wspomaga ich działania pani mgr Monika Bagińska. Przewodniczącą SU w tym roku została Maja Sówka z klasy VIb, a jej zastępczyniami Kamila Baran z klasy Vb i Sara Bagińska z klasy VIa.
Praca Samorządu Uczniowskiego dotyczy pewnych kręgów tematycznych rozwijanych i realizowanych w ciągu całego roku. Są to między innymi następujące zagadnienia: Rozwijanie samorządności (opracowywanie planu pracy SU, stałe prowadzenie tablicy informacyjnej SU, spotkania z Radą Samorządów Klasowych, informacje o podejmowanych akcjach, udział w uroczystościach szkolnych – pomoc, organizowanie i ich przeprowadzanie, udział i organizowanie akcji charytatywnych, organizacja spotkań informacyjnych o szkole- Dni Otwarte Szkoły). Udział SU w pracach porządkowych na rzecz szkoły i środowiska (organizacja Dni Ziemi). Kultura spędzania wolnego czasu ( imprezy towarzyskie, szkolne, okolicznościowe, dyskoteki).
Konkursy, wystawy (organizacja).
Zakres działań SU naszej szkoły jest bardzo szeroki. Samorząd pod przewodnictwem opiekunów działa prężnie, jest pomysłodawcą i organizatorem wielu przedsięwzięć na terenie placówki.
{phocagallery view=category|categoryid=1|limitstart=0|limitcount=3} |