Szkodliwy wpływ papierosów na życie i zdrowie człowieka

O szkodliwości palenia papierosów wie każdy. Substancje smoliste w papierosach to mieszanina toksycznych związków, które oddziałują w negatywny sposób na organizm, powoli go zabijając. Niestety, wiele osób nie potrafi wyrwać się z uzależnienia, pomimo wiedzy na temat tego, jak bardzo jest ono szkodliwe. O nikotynizmie świadczy obecność co najmniej 3 spośród 7 objawów, takich jak:

• zwiększony poziom tolerancji na palenie,
  • pojawianie się objawów niepożądanych związanych z odstawieniem tytoniu,
  • uczucie przymusu kontynuowania palenia,
  • palenie mimo chęci rezygnacji z tej czynności,
  • większe niż planowane wypalanie tytoniu,
  • stawianie palenia na pierwszym miejscu,
  • poświęcanie znacznej ilości czasu na palenie.

Zagrożenia, które towarzyszą paleniu

• nowotwory – są trudne do wyleczenia i charakteryzują się wysoką śmiertelnością; najczęściej nowotwory wynikające z palenia zlokalizowane są w krtani, przełyku czy płucach, ale mogą pojawiać się również w innych miejscach – na wargach, w jamie ustnej czy w nerkach;
  • choroby układu krążenia – nikotyna w organizmie sieje tak ogromne spustoszenie, że podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy udaru mózgu, a także zakrzepicy żył kończyn dolnych;
  • choroby układu oddechowego – działanie nikotyny dostrzegalne jest także w kontekście chorób układu oddechowego, nie można tu pominąć między innymi większego ryzyka astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc;
  • choroby okresu okołoporodowego – palenie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, a nawet zgonu dziecka; śmierć łóżeczkowa znacznie częściej dotyka dzieci palaczy;
  • choroby układy hormonalnego – palenie papierosów prowadzi do niedoboru męskich hormonów płciowych, co ma wpływ na możliwości rozrodcze;
  • choroby oczu – wpływ papierosów na organizm jest tak silny, że palenie może także sześciokrotnie zwiększać ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i upośledzenia widzenia;
  • choroby zębów – palacze są dużo bardziej narażeni na wystąpienie paradontozy i wcześniejszą utratę zębów;
  • choroby układu pokarmowego – nie można zapominać o wpływie palenia tytoniu na organizm człowieka również w kontekście układu pokarmowego; palenie intensyfikuje wydzielanie soku żołądkowego, co przekłada się na występowanie zgagi i choroby wrzodowej żołądka u palących;
  • płodność – palenie niekorzystnie wpływa na płodność u mężczyzn i kobiet; wpływ nikotyny na organizm jest tak ogromny, że nałogowe palenie zmniejsza liczbę i ruchliwość plemników;
  • cukrzyca – palenie papierosów może zwiększać ryzyko rozwinięcia się retinopatii cukrzycowej;
  • reumatoidalne zapalenie stawów – badacze przestrzegają przed paleniem papierosów jako czynnikiem, który zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby.

Jeden ze skutków palenia papierosów to szybsze starzenie się organizmu. Do ciekawych wniosków doszli badacze z Katedry i Zakładu Naturalnych Surowców Leczniczych  i Kosmetycznych Uniwersytetu Medycznego imienia Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zaobserwowali, że stan skóry uzależnionych czterdziestolatków przypomina skórę niepalących siedemdziesięciolatków.

Nie można także nie wspomnieć o negatywnym wpływie substancji zawartych w papierosach na stan psychiczny człowieka. Okazuje się, że zwłaszcza u młodych ludzi nadużywanie tytoniu może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób i zaburzeń psychicznych, na przykład depresji.

Rozliczenie funduszy

Poniżej przedstawiamy rozliczenie funduszy za rok szkolny 2022/2023

Perfekcjonizm

Spotkanie uczniów z Policją

13.01.2023r na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VIII  z dzielnicowymi III Komisariatu Policji w Sosnowcu asp. Mariuszem Trocińskim oraz sierż. szt. Piotrem Haczykiem. Policjanci mówili na temat zagrożeń, z którymi uczniowie mogą się spotkać podczas korzystania z Internetu. Cyberprzemoc, nieuczciwi wirtualni znajomi, zagrożenie niechcianymi treściami – to zagadnienia, które przekazywali policjanci uczniom. Podczas spotkania policjanci przekazali też zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu w domu oraz podczas zorganizowanych form wypoczynku – w ramach planu „Bezpieczne Ferie 2023”.

Spektakl profilaktyczny

21.11.2022 będzie wystawiana  w naszej szkole sztuka profilaktyczna pt.”Przesłuchanie” przygotowana przez aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Przedstawienie dedykowane jest dla uczniów klas 6-8. Wartości wychowawczo-profilaktyczne spektaklu: Kształtowanie postaw społecznych- wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, wrażliwość na krzywdę człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi. Kondycja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zagrożenia dla życia związane z uzależnieniem od alkoholu,uzależnienia behawioralne(od telefonu czy internetu) jako nowa jednostka chorobowa. Rozwijanie postaw opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory, konsekwencje prawne wynikające z cyberprzestępczości.

Rozstrzygnięcie konkursu profilaktycznego

Z przyjemnością informujemy, że konkurs profilaktyczny pt. Młodość wolna od uzależnień został rozstrzygnięty a nagrody rozdane.  Laureatami zostali:

Dawid Fujarski oraz Radosław Malik.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy laureatom.