„ŚWIETLICA, TO MIEJSCE, GDZIE DZIECKO MOŻE I CHCE, A NIE MUSI CZY POWINNO”

Nauczyciele  świetlicy :

mgr Gabriela Michalak – kierownik świetlicy

mgr Agata Płatek- wychowawca świetlicy

mgr Justyna Szymanek- wychowawca świetlicy

Świetlica ogólna funkcjonuje zgodnie z rocznym planem pracy oraz harmonogramem konkursów i imprez okolicznościowych. Zajęcia opiekuńczo- wychowawcze organizowane są w godzinach od  7.00 do 17.00 .

Opieką w świetlicy objęci są, w pierwszej kolejności, uczniowie klas 1- 3 SP, których rodzice pracują zawodowo oraz wypełnili kartę zapisu dziecka do świetlicy szkolnej, na dany rok szkolny. W uzasadnionych przypadkach działania opiekuńcze kierowane są również
w stosunku do uczniów nie zapisanych lub starszych, którzy z różnych powodów wymagają opieki ze strony szkoły. Pomieszczenie świetlicy sąsiaduje z jadalnią, w której wydawane są zbilansowane posiłki.

W świetlicy  obecnie pracuje trzech wykwalifikowanych nauczycieli- pedagogów.

Działalność świetlicy szkolnej reguluje:  roczny plan pracy oraz regulamin świetlicy.

Głównym celem świetlicy jest zagwarantowanie uczniom  zorganizowanej opieki wychowawczej, umożliwiającej odpoczynek i wszechstronny rozwój osobowości w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, jak również zapewnienie bezpieczeństwa na ten czas. Aby w świetlicy uniknąć przysłowiowej „nudy” wychowawcy organizują różnorodne zajęcia: relaksacyjne, manualne, czytelnicze, umuzykalniające, ruchowo- taneczne, praktyczno- techniczne, rozwijające horyzonty umysłowe, komputerowe. Pomagamy uczniom
w odrabianiu prac domowych. Organizujemy liczne konkursy, imprezy okolicznościowe, projekty ogólnopolskie oraz akcje charytatywne.

Nauczyciele nie zapominają, że świetlica jest przede wszystkim miejscem odpoczynku
 i kreatywnych zabaw dzieci, które przebywają w niej przed i po zajęciach lekcyjnych.

Uwzględniając prawa dziecka na co dzień przeciwdziałamy przemocy, prowadzimy zajęcia integrujące zespół świetlicowy oraz zajęcia z zakresu komunikacji interpersonalnej, by każdy uczeń czuł się w naszej świetlicy bezpiecznie w myśl powiedzenia: „ Świetlica mój drugi dom”.