Uczniowie klas 5-7 przyłączyli się w tym roku do Kampanii społecznej Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw”, która trwa od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r.
Aż trudno uwierzyć , ale nadal pokutują u nas mity , czy też negatywne przekonania , które niweczą cały trud i zaangażowanie przyrody w dalsze jej przetrwanie .
Wypalanie traw jest wielkim zagrożeniem dla każdej żywej istoty. Jedna iskra potrafi przenieść się na lasy pola, łąki , torfowiska doprowadzając do zagłady małe i duże stworzenia. Nie bądźmy obojętni na bezprawne, pozbawione sensu zachowanie!
Czy wiecie, że przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków). Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
Uczniowie po zapoznaniu się z bezsensownością wypalania traw postarali się przełożyć swoje emocje na papier a my pragniemy wyróżnić najlepszych w konkursie:
„Nie wypalaj, nie zabijaj !”
1 miejsce otrzymują Karolina Hordyńska,Wiktoria Kryczka,Szymon Pikulski
2 miejsce otrzymują Bartłomiej Sala, Natalia Masajada,Szymon Masajada
3 miejsce otrzymują Patrycja Grabara, Magdalena Kozera, Jagoda Walaszczyk
Wyróżnienia otrzymują ;Maja Karnia, Aleksander Kozioł, Bartosz Wiśniewski, Wiktor Cis, Oskar Garlicki.
GRATULUJEMY!