Lekcja nie z tej Ziemi – „Kosmiczne śmieci”

W ramach programu ESERO i Centrum Nauki Kopernik: Zaproś eksperta, Lekcje nie z tej Ziemi, 10 czerwca 2022 odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z klas siódmych i ósmych z ekspertem kosmicznym, którym był dr Jakub Bochiński. Kierownik projektów kosmicznych, astronom, odkrywca kilku nowych planet poza Układem Słonecznym. Zajmujący się rozwojem technologii kosmicznej w firmie Creotech Instruments, gdzie prowadzi projekty mające na celu skonstruowanie nowych systemów satelitarnych, m.in. napędu rakietowego czy laserowego systemu wykrywania śmieci kosmicznych.

W ramach zajęć uczniowie dowiedzieli się w którym momencie liczba satelitów na orbicie przekroczy „liczbę krytyczną”, oraz ile satelitów już jest obecnie na orbicie. Czy jest ich już zbyt dużo? Co możemy zrobić, żeby ocalić naszą orbitę. Uczniowie zapoznali się z projektami takimi jak: Space Debris Mitigation Guidelines NASA, oraz polskimi projektami, które przyczyniają się do zmniejszenia liczby śmieci kosmicznych.