Projekt „Badacze KMO”

Projekt „Badacze KMO” realizowany przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik i Uniwersytetem Śląskim w Chorzowie

21 czerwca odbyło się podsumowanie projektu Badacze KMO w którym wzięły udział uczennice klasy 7A Nicola Bialik, Alina Gruca i Jessica Miś, wchodzące w skład działającego na terenie szkoły Klubu Młodego Odkrywcy „Eksplorek”.

Projekt „Badacze KMO” dotyczący zanieczyszczeń powietrza to kilkumiesięczne przedsięwzięcie, które polegało na nauce programowania i obsługi płytki microbit wraz z czujnikiem dymu, wykonywaniu wielu doświadczeń dotyczących zanieczyszczeń powietrza, zbieraniu danych, oraz poznanie czujnika badającego zanieczyszczenia pyłami niskiej emisji PM 2,5 i PM 10.

Po części wstępnej projektu rozpoczęło się zbieranie danych ze szkoły, które dotyczyły wpływu zapylenia kredą w salach lekcyjnych, oraz poziomu zanieczyszczeń na korytarzu szkolnym.

Zebrane przez uczennice dane zostały opracowane w postaci wykresów, a na ich podstawie wykonano analizy, spisano wyniki i opracowano wnioski.

Badania wykazały, że jeśli podczas lekcji używamy tablic kredowych poziom zapylenia jest bardzo duży i należy dążyć do jego zmniejszenia poprzez np. korzystanie z dostępnych tablic multimedialnych i ekranów dotykowych.

To na pewno poprawi nasze zdrowie. Poziom pyłów na korytarzach zwiększał się wraz z natężeniem ruchu, należy więc uświadomić wszystkim uczniom, że używanie zmiennego obuwia wpływa na stan naszego zdrowia.

Projekt prowadzony był równolegle przez dziewiętnaście klubów z województwa śląskiego i mazowieckiego.

Kluby prezentowały swoje wyniki i wnioski, oraz wymieniały spostrzeżenia i gratulowały sobie wzajemnie  podczas spotkania online na zoomie.

Projekt realizowany był pod opieką pani Anety Kołton-Janigi

Nasze wyniki: