Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5

z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi

w Sosnowcu

Częściowe zaćmienie Słońca – obserwacje astronomiczne w SP nr 38

25 października działający w szkole Klub Młodego Odkrywcy EKSPLOREK zorganizował obserwacje astronomiczne częściowego zaćmienia Słońca, które miało miejsce w godzinach 11.20 do 13.20. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość przeprowadzić obserwacje za pomocą specjalnych okularów z filtrem, oraz szkolnego teleskopu. Obserwacje wywołały wiele emocji i bardzo się podobały.

Trochę teorii…  😊

Zaćmienie to sytuacja, w której tarcza słoneczna przesłonięta jest przez przechodzący przed nią Księżyc. Najbardziej efektowne są zaćmienia całkowite, podczas których przesłonięta jest cała tarcza słoneczna. Można wówczas obserwować ciemny obszar otoczony tak zwaną koroną słoneczną. Z częściowym zaćmieniem Słońca mamy do czynienia, gdy zasłonięty jest jedynie fragment tarczy słonecznej. Są jeszcze zaćmienia obrączkowe, gdy Księżyc nie zasłania całej tarczy słonecznej, widać wtedy „obrączkę”.

Rzadkie ale… częste

Zaćmienia Słońca są rzadkie na konkretnym obszarze. W Polsce całkowite zaćmienie naszej gwiazdy obserwowane było w 1954 roku w okolicach Suwałk. Kolejne nastąpić ma w 2075 roku. Poprzednie zaćmienie częściowe było widoczne z Polski 10 czerwca 2021 roku.

Same w sobie zaćmienia wcale nie są jednak rzadkie. W ciągu tysiąclecia na Ziemi widocznych jest średnio 2375 zaćmień Słońca, w tym: 659 zaćmień całkowitych, 838 zaćmień częściowych, 773 zaćmień obrączkowych i 105 zaćmień hybrydowych (obrączkowo-całkowitych).

W ciągu roku może więc wystąpić od 2 do 5 zaćmień słonecznych, które można obserwować w różnych miejscach na kuli ziemskiej. Pięć zaćmień rocznie zdarza się najrzadziej.

Na jednym ze zdjęć widoczność zaćmienia Słońca w Europie.

Opublikowano:

Nie możesz kopiować treści