Sprawozdanie z wizyty przygotowawczej w szkole partnerskiej Scoala Gimnaziala Nr. 24 w Timisoarze realizowanej w ramach projektuZagraniczna mobilność edukacyjna
uczniów i kadry edukacji szkolnej finansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
W dniach 15 – 19 grudnia 2023 dyrektor szkoły p. Iwona Chęcińska, p. Katarzyna Cieślik – koordynator projektu i p. Katarzyna Łukaszewicz – Cholewa – nauczyciel przedmiotów przyrodniczych odbyły wizytę przygotowawczą w jednej z naszych szkół partnerskich tj. Scoala Gimnaziala nr 24 w Timisoarze w Rumunii.
Wizytę rozpoczęły od zwiedzania Timisoary – trzeciego co do wielkości miasta w Rumunii. Dzięki uprzejmości nauczycieli ze szkoły partnerskiej, zwiedziły Sobór Trzech Świętych Hierarchów (Catedra Mitropolitana din Timosoara), Plac Wolności (Piata Liberatii), Plac Zwycięstwa (Piata Victoriei), Plac Unii (Piata Unirii), Serbską Katedrę Prawosławną oraz Katedrę św. Jerzego (Catedrala Sfantul Gheoghe din Timisoara). I jako że, 16 grudnia to znacząca data w najnowszej historii Rumunii (początek rewolucji rumuńskiej w 1989) miały okazję odwiedzić Muzeum Rewolucji 1989 oraz być świadkami manifestacji ku pamięci ofiar tejże rewolucji. A wszystko to odbywało się w towarzystwie pięknych iluminacji bożonarodzeniowego jarmarku. W drugim dniu wizyty odwiedziły Rumuńską Operę Narodową w Timisoarze i obejrzały musical „Skrzypek na dachu”.
W poniedziałek natomiast, 18 grudnia 2023, odbyło się oficjalne spotkanie robocze w szkole partnerskiej w Timisoarze. Nauczyciele i uczniowie szkoły partnerskiej przyjęli swoich gości z wielkim zaangażowaniem. Na powitanie, ósmoklasiści ubrani w tradycyjne stroje, zaśpiewali specjalnie przygotowane na tę okazję tradycyjne kolędy rumuńskie. Uczniowie powitali naszych nauczycieli chlebem i solą, a następnie przedstawili tradycje związane z kolędowaniem. Na koniec wręczyli kartki świąteczne i drobne upominki wykonane przez uczniów klas młodszych.
Po części artystyczno – dydaktycznej, odbyło się oficjalne spotkanie dyrektorów i nauczycieli obydwu szkół partnerskich. Porównano systemy edukacyjne w Polsce i Rumunii, wymieniono doświadczenia w związku z realizacją projektów międzynarodowych oraz przedyskutowano główne zożenia i harmonogram kwietniowej wizyty w ramach tzw. job shadowingu.
Na koniec ugoszczono naszych nauczycieli tradycyjnym rumuńskim obiadem. Na stole pojawiły się m.in. mamałyga (potrawa z mąki lub kaszy kukurydzianej), zacusca (pasta
z bakłażana), sarmale (podobne do polskich gołąbków tylko, że ciut mniejsze), mici (grillowane kiełbaski), a na deser pojawiła się papanasi (pączki z nadzieniem twarogowym z dużą ilości tłustej śmietany oraz domowej roboty konfiturą).
Dzięki obustronnej współpracy założone cele wizyty przygotowawczej zostały w pełni zrealizowane. Opracowano wstępny harmonogram zaplanowanej na kwiecień mobilności typu job shadowing, przygotowano „Job shadowing Learning Agreement” oraz omówiono zasady realizacji międzyszkolnego konkursu „Amazing Nature Snapshot”.
Tytuł projektu „Stay eco aware” Wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów szkoły podstawowej ze szczególnym uwzględnieniem uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Numer projektu: 2022-2-PL01-KA122-SCH-000095670
Dofinansowanie: 250 762,51pln