Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5

z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi

w Sosnowcu

„Zróbmy Dobry Klimat” – III Szkolny Festiwal Ekologiczny w ZSO nr 5 w Sosnowcu

W dniach 7–11 kwietnia 2025 roku Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu tętnił zieloną energią. Wszystko za sprawą III Szkolnego Festiwalu Ekologicznego pod hasłem „Zróbmy Dobry Klimat”, który przyciągnął setki uczniów, nauczycieli, rodziców i gości. Każdy dzień tygodnia przynosił nowe doświadczenia, inspirujące warsztaty i działania na rzecz naszej planety – a wszystko z ogromnym zaangażowaniem i pasją.

Dzień 1 – Nauka przez eksperymenty i eko–sztuka

Festiwal zainaugurowano z rozmachem – warsztatami z okazji „Dnia Wody”. Uczniowie klas starszych przygotowali pokazy naukowe i eksperymenty dla młodszych kolegów oraz zaproszonych seniorów z DPS „Zakątek”. Dzięki kamerom termowizyjnym, czujnikom Arduino i analizie jakości powietrza uczestnicy dowiedzieli się, jak klimat zmienia się na naszych oczach. W szkolnej bibliotece w tym czasie powstawały urocze eko–przytulanki w pracowni „Pętelka”, a ruszyła również akcja „Sadź, czytaj, ratuj planetę” – za wypożyczoną książkę uczniowie otrzymywali nasionka od firmy PNOS Ożarów Mazowiecki.

Dzień 2 – Łąki kwietne i wiatraki marzeń

Wtorek upłynął pod znakiem działań praktycznych. Klasa 5b wraz z rodzicami zbudowała skrzynie, w których zasadzono mini łąki kwietne. Uczestnicy warsztatów „Wiatr w żagle” poznali historię Williama Kamkwamby z Malawi i sami skonstruowali wiatraki, które naprawdę działały. Najlepszy projekt stworzyła drużyna reprezentująca Kenię.

Dzień 3 – Bioróżnorodność i recykling

W środę uczniowie spotkali się z panem Przemysławem Bartosem z Urzędu Marszałkowskiego – autorem bloga „Przyroda dla Sosnowca”. Młodsi uczniowie brali udział w konkursie „Zwierzaki–Śmieciaki”, a starsi w warsztatach „Wieża bioróżnorodności” i „Jagodowe po(h)le”. Na szkolnych korytarzach pojawiły się ekologiczne zabawki i pojazdy zasilane energią mechaniczną i chemiczną, które zbudowali sami uczniowie.

Dzień 4 – Dzień Natury i naukowe odkrycia

Czwartek obfitował w warsztaty geologiczne i botaniczne. Uczniowie rywalizowali o tytuł „Wulkanu Wiedzy”, tworzyli biżuterię inspirowaną naturą i uczestniczyli w akcji „Siejemy wiedzę i pomagamy przyrodzie”. Wspólnie wysiewali zioła i kwiaty, budowali kompostowniki, projektowali eko–gry oraz tworzyli gigantyczne planszówki z kartonu, które wzbogacą zajęcia dydaktyczne.

Dzień 5 – Finał z marchewkowym smakiem i refleksją

Ostatni dzień festiwalu rozpoczął się kiermaszem ciasta marchewkowego, które przygotowali nauczyciele – rozeszło się błyskawicznie! Wręczono nagrody w konkursach „Cuda Natury” i „Siła Natury”, a na korytarzach pojawiła się wystawa nagrodzonych zdjęć. Wieczorem odbyła się wyczekiwana EkoNoc – z warsztatami, filmem i wyjątkowym gościem: Jarosławem Dudkiem z Akademii Mistrzostwa Cukiernictwa „Duduś”, który opowiedział historię czekolady i poczęstował uczestników zdrowymi deserami i muffinkami z marchewką.

Na zakończenie – wzruszający seans filmu „Czy czeka nas koniec?” przypomniał, że przyszłość planety jest w naszych rękach.

Festiwal z partnerami i wielkim sercem

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania całej społeczności szkolnej oraz partnerów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Przyrody dla Sosnowca, PNOS Ożarów Mazowiecki, którzy wspierali działania organizatorów, przekazując rośliny, nasiona i prowadząc inspirujące spotkania oraz Leroy Merlin, którzy przekazali zestawy roślin, doniczek i ziemi do akcji Dzieciaki Sadzeniaki.

To był tydzień pełen wartościowych spotkań, kreatywnych działań i dobrej, zielonej energii. ZSO nr 5 udowodnił, że edukacja ekologiczna może być pasjonująca, praktyczna i… pyszna. Z pewnością wrócą za rok z jeszcze większą mocą.

Opublikowano:

Nie możesz kopiować treści