
Dnia 23 czerwca przedszkolaki wzięły udział w VI edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka w przedszkolu i szkole nie kojarzyła się z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Promocja czytelnictwa poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń z książką, czytanie i słuchanie w miłych, niecodziennych okolicznościach. Akcja ma również za zadanie zachęcić tych, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania, słuchania czytania i traktują je jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy. Niech się przekonają, że czyta nie tylko garstka rówieśników, ale wszyscy – łącznie z nauczycielami, pracownikami placówki. Promocja czytelnictwa to nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Kto w młodości nie odnajdzie radości z czytania, bardzo rzadko staje się aktywnym czytelnikiem w dorosłym życiu. Jeżeli 62% dorosłych Polaków nie czyta książek, trudno oczekiwać, że wszyscy uczniowie/dzieci wyniosą nawyk czytania z domu. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa więc na bibliotekach i szkołach, przedszkolach, bibliotekach które „wychowują czytelnika”. Dlatego przekonajmy dzieci, że czytanie jest miłe. Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji- jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, od 35 lat jednego z najpopularniejszych czasopism dla nauczycieli, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne, szkoły, przedszkola i inne placówki.


