Rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego „MOJA RODZINA”. Celem konkursu było zacieśnianie więzi rodzinnych poprzez wspólną zabawę twórczą, rozwijanie wyobraźni dzieci oraz promowanie pozytywnych wartości rodzinnych. To niezwykła okazja, aby poprzez sztukę wyrazić swoje emocje, przemyślenia i doświadczenia związane z rodziną. Konkurs miał na celu nie tylko rozwijanie kreatywności dzieci, ale również zwrócenie uwagi na ogromną rolę, jaką rodzina odgrywa w życiu każdego dziecka. Zadaniem konkursowym było wykonanie wspólnej pracy przez dziecko oraz rodzica/opiekuna, przedstawiającej rodzinę, wspólne spędzanie czasu lub dom rodzinny, widziany oczami dziecka przy wsparciu rodzica. Lista zwycięzców przedstawia się następująco: Miejsce 1 HANNA SEWERYN grupa Sarenki Miejsce 2 KAROLINA WARWAS grupa
Dzieci z grupy Motyle odwiedziły pobliską Bibliotekę Miejską. Przedszkolaki poprzez zabawę uczyły się szacunku do książek, dowiedziały się, jak działa wypożyczalnia oraz jak prawidłowo dbać o księgozbiór. Pani Bibliotekarka wyjaśniła różnicę między biblioteką a księgarnią oraz to, czym zajmuje się bibliotekarz. Dzieci poznały kodeks czytelnika, poprawne przewracanie stron oraz używanie zakładek, dowiedziały się, jak wygląda karta czytelnika. Wizycie towarzyszyło głośne czytanie bajek, rozwiązywanie zagadek literackich, możliwość obejrzenia działu dziecięcego. Wizyta w bibliotece to doskonały sposób na rozwijanie czytelnictwa i oswajanie dzieci z miejscem pełnym wiedzy.
Dzieci z grupy Motyle uczestniczyły w zajęciach „Kamishibai – teatr ilustracji i słowa”, organizowanych przez Panią Sylwię Szarwark oraz uczennice klas IV. Podczas zajęć przedszkolaki odkryły magiczny świat teatru Kamishibai i rozwijały wyobraźnię poprzez słowo i obraz. Starsze koleżanki z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowały dzieciom książkę „Wypożyczalnia skrzydeł” autorstwa Iwony Pietrzak-Płachty. Po wspólnym czytaniu każdy z przedszkolaków ozdabiał skrzydła, które – mamy nadzieję – uniosą ich w krainę magii, wyobraźni i fantazji.
W roku szkolnym dzieci uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „Alfabet logopedyczny”,którego celem było rozwijanie sprawności językowej, artykulacyjnej oraz komunikacyjnejpoprzez zabawę i różnorodne ćwiczenia logopedyczne.W ramach projektu zrealizowano następujące tematy: A jak autobus B jak balon D jak deszcz F jak farma G jak gimnastyka buzi i języka J jak jajko O jak obrazek P jak pamięć T jak tort U jak uchoZajęcia były prowadzone przez logopedkę Emilia Grunwald podczas zajęć indywidualnychoraz grupowych. Dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych aktywnościach, rozwijającswoją wymowę, słuch fonemowy oraz kompetencje komunikacyjne.
Dnia 19.05.2026 roku, dzieci, które uczęszczały na zajęcia z preorientacji zawodowej w ramach Projektu nr FESL.06.01-IZ.01-0CGF/24 „Kreatywny Przedszkolak w Sosnowcu” wzięły udział w warsztatach teatralnych w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie. Uczestnicy wycieczki poznali zawód aktora, oraz innych osób związanych z teatrem. Dowiedzieli się w jaki sposób powstaje przedstawienie i kto jest za nie odpowiedzialny. Dzieci były bardzo zadowolone, że mogły wejść na scenę, i poznać miejsca w teatrze, których normalnie nie mają możliwości zobaczyć. Być może w przyszłości któreś dziecko wybierze właśnie zawód aktora. Czas pokaże.
Sukces naszego przedszkolaka!!!!Miło nam ogłosić, że Ania Sowińska z grupy „Zające” zajęła III miejscew Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kartka dla mojej mamy”organizowanym przez Przedszkole „Bajka” w Myszkowie.Gratulujemy!
Kubusiowi Przyjaciele NaturyW bieżącym roku szkolnym dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w realizacjiXVIII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego o tematyce ekologicznej „KubusiowiPrzyjaciele Natury”. Celem programu było zachęcenie najmłodszych do dbania o środowiskonaturalne, uczenie szacunku dla przyrody, a także kształcenie dobrych nawyków w zakresieodżywiania, aktywnego spędzania czasu i ruchu. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się:
Przedszkolaki z grupy „Zające” pojechały na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „ Pod Skałką” w Przybynowie.Była to prawdziwa, niezapomniana przygoda i edukacja w jednym.Dzieci zwiedzały Mini Zoo, w którym karmiły zwierzęta tj. kozy, owce czy kaczki. Zobaczyły też lamy, pawie, króliki, kurki, a nawet kangura.Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Skansenu Wsi Jurajskiej. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądało dawniej życie na wsi, jakich używano narzędzi do prac na roli. Zobaczyły także umeblowanie dawniej używane w domostwach i narzędzia codziennego użytku. Był dawny piec kaflowy, którym gospodynie ogrzewały dom i w którym piekły chleb. Była lampa naftowa, która dawała światło, dawne żelazka i wiele innych
Z całego serca dziękujemy całej społeczności ZSO nr 5 za wspaniałe zaangażowaniesię w akcję „Polskie smyki dzieciom z Afryki” prowadzoną przez Fundację Pro Spe. Dziękujemy Kochanym Przedszkolakom i ich Rodzicom,dziękujemy Drogim Uczniom i ich Rodzinom,dziękujemy Nauczycielom i wszystkim Pracownikom ZSO nr 5za każdą przyniesioną rzecz, za pomoc w organizacji, za dobre słowo i zachętę.Szczególne podziękowania kierujemy do Biblioteki Szkolnej, która stała się na czasakcji centrum logistycznym i ambasadą projektu: za gotowość do współpracy,życzliwość i anielską cierpliwość.Dzięki wspólnemu wysiłkowi zebraliśmy ponad 60 kg środków higienicznych orazartykułów szkolnych, które zostały wysłane do Rzeszowa. Stamtąd w specjalnymtransporcie zostaną przekazane do Afryki. Nasze pojadą
W kwietniu rozmawialiśmy o Wielkanocy, Wiośnie, zjawiskach atmosferycznych, dinozaurach – „Wielkanocne kodowanie”, „Gdzie jesteś wiosno?”, „Zjawiska atmosferyczne”, „W świecie dinozaurów”. Przedszkolaki poszerzyły wiadomości na temat celebrowania szczególnych dni w roku – Wielkanocy, Wiosny, poszerzały wiadomości na temat zjawisk atmosferycznych i dinozaurów. Kształtowały umiejętności obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie. Dzieci utrwaliły pojęcia zjawisk atmosferycznych: deszcz, wiatr, burza, tęcza, słońce. Układały obrazki z zachowaniem określonego w zadaniu warunku, kierunku, przeliczały w stosownym do wieku zakresie, określały położenie przedmiotów, układały obrazek na podstawie wzoru. Dowiedziały się na czym polega praca paleontologa, o tym że niektóre dinozaury były roślinożerne, mięsożerne i dlaczego wyginęły. Doskonaliły umiejętność słuchania i wypowiadania się. Rozwijały ciekawość poznawczą,